Tegoroczny Dzień Matki mogliśmy kojarzyć nie tylko z miłością do naszych mam, ale również z kolejną edycją studenckiego koncertu live organizowanego przez SWPS-owskie koło muzyczne Sound Study. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się w całkowicie online, a podczas koncertu wystąpili studenci zarówno z Uniwersytetu SWPS, jak i spoza niego. Fantastyczny odzew oraz organizacja całego eventu sprawiły, że już zapowiedziano kolejne edycje.
Projekty studenckie rzadko przeradzają się w cykle, bo to stanowi ogromne zobowiązanie, a z każdą edycją poprzeczka się podnosi. Ekipa koła Sound Study po dwóch poprzednich wydaniach wydarzenia dobrze wiedziała, jak zorganizować event na żywo, w jakim miejscu, jak rozmawiać z artystami, jak przeprowadzić próbę, jak ułożyć program, ale edycja online była doświadczeniem zupełnie nowym i nieznanym. Przewodnicząca koła muzycznego, Ola Sakowska, zdradziła, że dość często rozmawiali o tym jak licznej publiczności mogą się spodziewać. „Nie do końca jeszcze wiedzieliśmy, jak to nam się może udać technicznie zorganizować.” Dlatego tym bardziej cieszyło duże zaangażowanie i aktywność użytkowników na czacie (wydarzenie oglądała niemalże setka osób) oraz podczas głosowania na „Gwiazdę wieczoru”, które wygrał zespół WolfGang, spoza Uniwersytetu SWPS.

Wszystkie zaangażowane osoby włożyły w całe wydarzenie dużo serca i wysiłku. Ale nie moglibyśmy oglądać koncertu, gdyby nie Ola Sakowska, Dawid Dziurzyński i jego „najbardziej stresujące klikanie myszką w życiu”. Określany przez koleżanki i kolegów z Sound Study jako „bohater, którego nie było widać na ekranie”, sam skromnie komentuje swój udział: „robiłem, co mogłem”. I choć koncert był przez nich wyczekiwanym „egzaminem”, to wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że najlepszym momentem było zakończenie – kiedy mogli odetchnąć.
Zawsze jest oczekiwanie, by poziom artystyczny był jeszcze wyższy. Tym razem było takie oczekiwanie, by wszyscy w miarę sprawnie to przeprowadzili. Koncert może zepsuć ktoś, kto albo źle śpiewa, albo fałszuje, albo śpiewa głupią piosenkę. Tym razem koncert może zepsuć ktoś, kto ma słaby Internet.
Tomasz Wołodźko – opiekun wydarzenia
Sounds of Students 3 było wyjątkowym wydaniem serii koncertów studenckich nie tylko z powodu przeprowadzenia go w pełni online, ale również dlatego, że prezentowana była autorska muzyka wykonawców, zamiast coverów. Stanowiło to okazję do swoistego zareklamowania siebie i swojej twórczości. A póki co, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu jest jedyną uczelnią na Dolnym Śląsku, która do tej pory zorganizowała takie wydarzenie kulturalne w pełni online. Ale nie da się ukryć, że „prawdziwy koncert to ten na żywo, bo wtedy dzieje się magia, wspólnie przeżywamy różnorakie doznania artystyczne, muzyka ma wymiar wielozmysłowy. Koncert jest swego rodzaju religią, spotkaniem sacrum. (…) Sama idea koncertu na żywo to to, że jest niepowtarzalny. Wyłoniła nam się swego rodzaju hybryda koncertowa. Coś, co jest fajne w realu, a jednocześnie też może być pokazywane online. Oba formaty się uzupełniają, ale nie oddają pewnej całości.” – powiedział Tomasz Wołodźko będący opiekunem koła Sound Study. Ale wersja online ma swoje plusy, bo jest szeroko dostępna, można w niej uczestniczyć nie będąc fizycznie na miejscu i przeżyje każdą katastrofę pomijając brak Internetu (a to jeszcze nie koniec 2020 roku, wszystko może się zdarzyć).

W takim razie, czego możemy się spodziewać po czwartej edycji? Wiele zabawy, kontrastów i eksperymentów. Koncert na żywo, ale transmitowany online. Występy studentów Uniwersytetu SWPS, ale również absolwentów i studentów z innych uczelni. Osoby z Wrocławia, ale też z innych filii SWPS-u (Poznań, Warszawa, Sopot, Katowice). Bo taki jest proces rozwojowy. „I już trzeba się zastanowić nad piątą edycją, która będzie jubileuszowa. Co będzie specjalnością piątej edycji?” – pyta Wołodźko. Szkoda, że aby poznać odpowiedź na to pytanie musimy poczekać do przyszłego roku, ale myślę, że zdecydowanie warto.
Cały koncert online jest dostępny na fanpage’u koła muzycznego Sound Study, do którego obserwowania serdecznie zachęcam: https://www.facebook.com/309072476698714/videos/244237810180724/
Organizatorzy wydarzenia: Ola Sakowska – organizatorka, Dawid Dziurzyński – producent, Kinga Gomółka – prowadząca, Kuba Kasica – prowadzący, Julia Byszkowska – social media, Mikołaj Zdanewicz – rzecznik prasowy, Justyna Rogula – grafika i animacje, Tomasz Wołodźko – opiekun.
Wykonawcy: Ola Sakowska, Kubuś Wędzina, Karolina Kleta, Julia Byszkowska, Adam Salamon, zespół T-Birds (skład: Julia Kuźmińska (IV rok psychologii), Dimitrios Hartwich-Vrazas, Maksymilian Lewiński, Hania Wyczlińska, Bartek Naumowicz), Zuzanna Szleszyńska, zespół Wolfgang (skład: Ewa Kowalska, Marcelina Słomian, Martyna Rokaszewicz, Magdalena Jędrusińska, Weronika Pawłowska, Julia Gwacka, Monika Pluszczak).

Natalia Sobkowiak – Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Charyzmatyczna realistka. Właścicielka wypasionego beagle’a o zdecydowanie za wysokim ego. Wrażliwa na szeroko rozumianą sztukę, zafascynowana twórczością Gustava Klimta. Miłośniczka kina (zarówno mainstream, jak i arthouse). Pasjonatka książek i dziennikarstwa. Motto: „rób swoje i rób to dobrze”.