Astrotrend
Nauka

Astrotrend

18 kwietnia 2021


Czym jest astrologia?


Na samym początku należy zaznaczyć, że astrologia nie jest nauką. Ma charakter pseudonaukowy, gdyż brak dostatecznych dowodów potwierdzających jej założenia i tezy. Jej podstawą jest twierdzenie, że ruchy gwiazd i innych ciał niebieskich mają wpływ na ludzkie życie. Trzeba pamiętać, że zadaniem astrologii nie jest pokazywać nam, jak będzie wyglądać nasz los. Ona ma nas kierować, dawać wskazówki i pomóc określić nasz potencjał oraz zdolności, które możemy wykorzystać.

Dziecko rodzi się w tym dniu i o tej godzinie, kiedy płynące ze sklepienia niebieskiego promienie są w matematycznej harmonii z jego indywidualną karmą. Jego horoskop jest obrazem jego niezmiennej przeszłości, ukazującym obecne wyzwania i prawdopodobne przyszłe efekty.

Paramahansa Yogananda

Skąd wzięła się astrologia?


Historia początków astrologii sięga aż do czasów starożytnych. Przyjmuje się, że samo zainteresowanie tą “nauką” narodziło się już w Mezopotamii, około cztery tysiące lat przed naszą erą. Przez długi czas astrologia była uważana za pewnego rodzaju “wiedzę królewską”. Było tak ze względu na to, że astrologów widywano jedynie na dworach. Była to wiedza, którą nie posługiwali się ówcześni “zwykli” ludzie, była dostępna tylko dla wybranych – na przykład dla króla. Drugą, wartą uwagi interpretacją terminu “wiedza królewska” jest także założenie, że astrologia ujawnia znaki, które bogowie dają ludziom. Zadaniem astrologów było odczytanie i przekazanie dalej wszelkich zawartych w gwiazdach informacji. Kluczowe było przedstawienie znaków w sposób nieoczywisty, pozostawiając duże pole do interpretacji – pomagało to astrologom uniknąć wszelkich osądów i podważania ich teorii ze strony ludu.

Cztery tysiące lat to wystarczająco długo, by stwierdzić, że astrologia jest z nami niemal od zawsze. Od zarania dziejów ludzie patrzyli w niebo, zastanawiając się, czy ciała niebieskie mają wpływ na ich życie na Ziemi. Obserwacje te miały umożliwiać przepowiedzenie wojen, wydarzeń politycznych (takich jak przejęcie tronu przez nowego władcę) czy prognozę pogody i katastrof naturalnych. Jak widać, nie różnimy się w tym aspekcie od naszych przodków, gdyż w obecnych czasach wielu z nas wielokrotnie szuka w gwiazdach odpowiedzi na pytania, które ich trapią.


Astrologia - zegar
fot. Josh Rangel

Dlaczego astrologia stała się popularna?


Postrzeganie astrologii przez społeczeństwo, a co za tym idzie – jej funkcjonowanie na rynku, zmieniło się na przestrzeni lat. Niezależnie od tego, jak postrzegamy astrologię – zdecydowana większość z nas sprawdzała, jaki ma znak zodiaku. Duża część naszego społeczeństwa zagłębiła się w poszukiwania swojej tożsamości i mniej więcej wie, jakie cechy osobowości zostały im przypisane. Nie mniej imponujący jest wzrost liczby osób, które naukę astrologii wykorzystują w życiu codziennym.

Amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center przeprowadził badania, które skupiały się na religiach i wierzeniach wyznawanych przez amerykańskich Millenialsów. Dowodzą one, że młodzi ludzie są mniej religijni niż pozostałe grupy, a około 60% z nich wierzy w New Age – wielowymiarowy, alternatywny ruch kulturowy. Jednym z założeń New Age jest właśnie wiara w astrologię, która zdobyła poparcie 29% amerykańskich Millenialsów. Co ciekawe, największym uznaniem astrologia cieszy się wśród kobiet w wieku 30-49 lat.

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardziej otwarci na nowe, zupełnie inne formy postrzegania świata. Szukamy, pogłębiamy wiedzę odnośnie istoty naszego bytu – nawet jeżeli chcemy tylko zaspokoić naszą ciekawość. Nic więc dziwnego, że wiedza o astrologii stała się ogólnodostępna. Horoskopu nie przeczytamy już tylko w gazecie, a przepowiedni nie znajdziemy tylko w wieczornych programach w telewizji. Teraz możemy także przebierać we wszelakich książkach czy podcastach o tej tematyce. A najatrakcyjniejsze jest to, że możemy mieć to wszystko w telefonie. Dodatkowo, powstało około 200 aplikacji, które bazując na Twojej dacie urodzenia powiedzą Ci, jakie są Twoje mocne i słabe strony, kiedy poznasz miłość swojego życia i jak potoczy się Twoja kariera.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji jest Co-Star, która została założona w 2017 roku i do teraz zdobywa swoich miłośników. Wyjątkowe i niepowtarzalne jest w niej to, że daje użytkownikom poczucie, bezpośredniej komunikacji. Aplikacja nawiązuje z nami relację. Każdego poranka wita nas powiadomieniem z cytatem, który jest naszym mottem na dany dzień. Dzięki temu czujemy motywację do działania, czujemy się powołani, by zrobić coś pożytecznego. Do tego dochodzi jeszcze świadomość, że wszystko, co wyświetla nam się w aplikacji, jest poparte danymi z NASA, gdyż Co-Star uzyskuje dostęp do danych, aby określić położenie gwiazd i planet na niebie w momencie, w którym przyszliśmy na świat. Dzięki temu uwalniamy się od obawy, że tracimy czas a aplikacja zajmuje niepotrzebnie miejsce w naszym telefonie. Atrakcyjną funkcją Co-Star jest także to, że można w niej nawiązywać kontakty ze znajomymi, a nawet mieć wgląd w ich indywidualne horoskopy, oparte na kosmogramach. Daje to nam możliwość, by porozmawiać z innymi o sferze duchowej, o naszej naturze i emocjach. Pomaga to nam lepiej zrozumieć innych, znaleźć wspólny język. Może ktoś ma te same cechy, co my? Te same obawy i marzenia? W czasach, gdy coraz trudniej przychodzi nam szczera rozmowa o uczuciach, taka aplikacja może być dobrym pretekstem do tego, by się uzewnętrznić.


Astrologia - pokój z gwiazdami
fot. Nastya Dulhiier

Wpływ astrologii na człowieka i jego postrzeganie świata


Mamy naturalną potrzebę wiary w to, że jesteśmy częścią czegoś ważnego i nie pojawiliśmy się na tym świecie przypadkowo. Myśl, że odgrywamy znaczącą rolę w kosmosie – w czymś, co jest tak ogromne i nadal nieodkryte, jest kusząca. Jesteśmy połączeni bezpośrednio z planetami i gwiazdami, które nas otaczają. Jesteśmy ich częścią. Według astrologii każda planeta odpowiedzialna jest za inną sferę w naszym życiu. Na przykład Wenus odpowiada za związki partnerskie i najbliższe relacje w naszym życiu, a Mars za to, jak zachowujemy się i działamy, by dotrzeć do upragnionego celu. Społecznością, która silnie wierzy w astrologię są Hindusi. W ich religii, gdy planowane jest małżeństwo, para udaje się do najlepszych astrologów, by omówić z nimi tę kwestię i poznać ich szanse na spokojne, szczęśliwe życie. Co więcej, Hindusi często mają w swoim najbliższym gronie takiego wróżbitę, astrologa, który odpowiedzialny jest za “obsługę” całej rodziny. Jednym z jego zadań jest dawanie wskazówek co do wyboru imienia dla dziecka. Pomaga wybrać takie imię, które będzie wróżyło ogólny dobrobyt.

Nic dziwnego, że niektórzy ludzie zaczęli traktować astrologię jako wsparcie w życiu codziennym i planowaniu przyszłości. Traktują ją jak swojego przewodnika bądź mentora. W czasach, gdy coraz więcej osób odchodzi od religii, jesteśmy bardziej skłonni, by znaleźć coś nowego, co będzie tłumaczyć nasze istnienie. Ludzie chcą wierzyć w coś, co podniesie ich na duchu i da pewność, że nic nie dzieje się bez przyczyny i że wszystko służy jakiemuś celowi.

Ostatnimi czasy zauważyć można, że społeczeństwo w pewien sposób “zasmakowało” w astrologii. Wiedza na ten temat jest coraz większa, głównie w kwestii tego, jakimi cechami charakteru wyróżnia się dany znak zodiaku. Coraz częściej można spotkać się nawet z byciem ocenianym przez ten pryzmat. “Wybacz, nie mogę się z Tobą przyjaźnić, gdyż jesteś Rakiem, a Twój Rak nie współgra z moim Lwem”. Miałam styczność z sytuacją, gdy młode dziewczyny, nastolatki, szukały partnera wyłącznie po jego znaku zodiaku, zakładając, że horoskop każdej osoby musi sprawdzić się w stu procentach. Zszokowało mnie to ze względu na świadomość, ile dróg takim podejściem możemy sobie zamknąć. Łatwo jest stracić okazję do wartościowej relacji lub zmarnować swoją życiową szansę, ponieważ w horoskopie było napisane inaczej. Gdy zaczniemy traktować takie przewidywania zbyt serio, może zrobić się niebezpiecznie. Jak we wszystkim, wierzę, że najważniejsze jest znalezienie złotego środka.


Astrologia - tarot, wróżby
fot. Viva Luna Studios

Horoskopy, wróżki, tarot – hit czy kit?


Wydaje się, że dawne, negatywne skojarzenia związane z horoskopami po części odeszły w niepamięć. Horoskopów nie zamieszczają już tylko mało ambitne brukowce, lecz także gazety, które cieszą się dużym uznaniem. Dodatkowo, większość z nich ma także swój serwis w Internecie, gdzie również znajduje się sekcja z horoskopami. Gdybyśmy się zastanawiali, jaki znak zodiaku ma nasza ulubiona aktorka, bez problemu znajdziemy tam odpowiednie informacje. Przykładem jest powszechnie szanowany magazyn Vogue, który podpina już zakładkę z horoskopami pod styl życia, tuż obok psychologii i społeczeństwa.

Sam zawód, jakim jest wróżbiarstwo także może wzbudzać wiele wątpliwości i niepokój. Gdybyśmy spytali przypadkowych osób, z czym kojarzy im się ta profesja, możemy przypuszczać, że ich odpowiedzi będą dotyczyły kłamstwa i wyłudzania pieniędzy. Wszystkim dobrze znany jest Wróżbita Maciej, który od lat działa w branży, a nadal spotyka się z wrogim nastawieniem odbiorców. Tutaj jednak pojawia się przełom, gdyż coraz więcej osób stwierdza, że udałoby się do wróżki, chociażby z samej ciekawości. Kto wie, czy nie zostały by u niej na dłużej, gdyby ich przepowiednie choć w małym stopniu się sprawdziły? Badacze ze wcześniej wspomnianego ośrodka Pew Research Center dowodzą, że zawody, które zajmują się astrologią lub nauką o kosmosie, plasują się na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o zarobki. Stają się coraz bardziej popularne i pożądane.

Czymś, co przykuło ostatnio moją uwagę, jest tarot. Jest to talia kart do wróżenia, gry lub medytacji. Każdy z nas może nabyć taką talię i samemu nauczyć się praktykować wróżbiarstwo. Śledząc internet, spotkałam się z ogłoszeniami, w których osoby zaznajomione z kartami, proponują nam postawienie tarota. Często polega to na tym, że kierujemy do kart konkretne pytanie, związane z naszym życiem. Następnie odczytujemy z nich przybliżony opis sytuacji, w której się znajdujemy czy wskazówkę, którą drogą powinniśmy podążać. Zainteresowanie jest duże, coraz więcej osób chce się dowiedzieć, co je czeka, a to daje osobom oferującym takie usługi możliwość zarobienia w szybki sposób. Czasy się zmieniają, to co kiedyś mogło wydawać nam się kompletną bzdurą, teraz może okazać się jedną z atrakcyjniejszych możliwości zarobku.

Astrologia się nie myli, mylą się jedynie astrologowie nie potrafiący właściwie odczytać tego, co widzą w horoskopie lub czego wręcz nie potrafią w nim zobaczyć.

Piotr Piotrowski

Astrotrend


Fenomen astrologii nie ogranicza się jedynie do ogólnodostępnych horoskopów czy aplikacji na smartfona. Astrotrend odnajduje także zastosowanie w innych dziedzinach. Czy wiedzieliście, że firmie, którą założyliście może również przysługiwać znak zodiaku? Można go określić poprzez dwie zmienne. Jedną z nich są oczywiście cechy, którymi Twoja marka się wyróżnia. Na przykład jeżeli uważasz swoją pracę i swój zespół za dynamiczne, energiczne oraz otwarte na nowości, to Twoja firma prawdopodobnie jest Strzelcem. Drugim aspektem są kolory. Każdy znak ma przypisany swój charakterystyczny zestaw barw. Jeżeli Twoja strona internetowa, logo czy wizytówka jest w kolorze zieleni lub brązu, jest Panną. Natomiast jeśli przeważa u Was czerń, możecie utożsamiać się ze Skorpionem.

Astrotrend zdominował także branżę modową. Coraz częściej możemy spotkać koszulkę z nadrukiem nawiązującym do astrologii, kosmosu czy magii. Czasem nawet nie jesteśmy tego świadomi, a jedynie podoba nam się taki nadruk. Nie tyczy się to jedynie sieciówek, ale również szanowanych i znanych na świecie domów mody. Magia i kosmos były motywem przewodnim kolekcji Christiana Diora na wiosnę – lato 2017.

Vetements jest kolejnym, nieco kontrowersyjnym domem mody, który wypuścił linię ubrań, odnoszącą się do astrologii. Twórcy poszli już o krok dalej, gdyż tutaj głównym elementem kolekcji było opisanie cech każdego z dwunastu znaków zodiaku. Możemy nosić odzież, która ma określać i opisywać każdego z nas.

Polską marką, która również proponuje swoją kolekcję odzieżową związaną z motywem astrologii jest Veclaim. Właścicielka, Jessica Mercedes, swoje pomysły przedstawiła w kolekcji na jesień – zimę 2019/2020.

W parze z modą zawsze idzie biżuteria, nic dziwnego, że tam również astrologia znalazła swoje miejsce. Wyróżnić możemy tutaj dom mody Givenchy, który skradł serce miłośniczkom biżuterii dużych rozmiarów. Kolczyki ze znakami zodiaku zrobiły tak ogromną furorę, że fani zechcieli je nosić także jako efektowny naszyjnik.

Znana wszystkim marka YES nie mogła przejść obok astrologii obojętnie i zaproponowała nam swoją linię biżuterii pod nazwą “Zodiak”.

Trudno stwierdzić, czy astrotrend zbudował sobie pozycję na rynku na tyle silną, by zostać z nami na dłużej. Jednak już teraz można powiedzieć, że odegrał znaczną rolę w postrzeganiu świata przez swoich odbiorców. Ocenę, czy to wszystko jest wiarygodne pozostawiam Wam, jednak zderzenie z takim światopoglądem jest na pewno interesujące.Źródła internetowe

https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,21203223,wrozka-o-kulisach-pracy-gdybyastrologia-byla-maszynka-do-przepowiedni.html/
https://sznyt.pl/2020/03/31/astro-trend-skad-sie-wzial-gdzie-go-mozemy-zauwazyc/
https://99designs.com/blog/trends/astrology-design/
https://www.marketplace.org/2020/02/25/whats-behind-millennials-obsession-withastrology/
https://www.bustle.com/life/how-each-planets-astrology-directly-affects-every-zodiac-sign13098560
https://medium.com/the-science-of-astrology/how-does-planets-affect-us-do-planets-reallyaffect-as-astrology-claims-e617a57857fe
https://www.pewresearch.org/fact-tank/2018/10/01/new-age-beliefs-common-among-bothreligious-and-nonreligious-americans/
https://www.theatlantic.com/health/archive/2018/01/the-new-age-of-astrology/550034/
https://www.vogue.com/fashion-shows/spring-2017-couture/christian-dior https://veclaim.com/
https://www.highsnobiety.com/p/vetements-horoscope-tshirts/
https://www.elle.pl/artykul/bizuteria-w-astrologiczne-wzory
https://www.elle.pl/artykul/bizuteria-w-astrologiczne-wzory
Julia Piotrowska Portrait

Julia Piotrowska – studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie SWPS. Marzycielka, która we wszystkim pragnie znaleźć dobro. Kocha kontakt z ludźmi i wiernie wierzy w hasło „nic nie dzieje się bez przyczyny”

Te artykuły mogą Ci się spodobać...

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze