Ładne to, z butelki?
Kultura

Ładne to, z butelki?

21 marca 2021

Jeszcze kilka lat temu pomyślelibyśmy: ekologia i moda? Co to ma ze sobą wspólnego? Jak to połączyć? Z czasem zaczęliśmy jednak dostrzegać zmiany na naszej planecie. No ale nie myślcie, że same pozytywne. Przemysł modowy zajmuje drugie miejsce w kolejce do największego zatruwania naszej planety, ale są iskierki nadziei. A są nią butelki PET (kwestia sporna, o czym później) i większa świadomość marek.




Może trochę liczb


Zacznijmy od statystyk, żebym mogła Cię (nie)stety zmartwić, ale i uświadomić. Około 1% najbardziej zamożnych ludzi generuje znacznie więcej śladu węglowego od 50% tych mniej zamożnych. Dzieje się tak, ponieważ branża mody jest bardzo ruchliwa, a z dnia na dzień nowych trendów modowych przybywa. Ma to największy wpływ na tych, których stać na ciągłe zmiany w garderobie. 

Na przykład do produkcji jednej z twoich koszulek potrzeba 2700 litrów wody. Wiesz, ile to 2700 litrów wody? To twoje zapotrzebowanie na 2,5 roku. 

A przecież rocznie produkuje się “tylko” 62 miliony ton ubrań. Z czego z tych wszystkich recyklingowi poddaje się tylko 2%.

Pakt o modzie


Z odsieczą przychodzą nam znane marki takie jak Gucci, Nike, Prada, czy też Zara i H&M. Łącznie aż 150 marek podpisało pakt, który zlecił prezydent Francji, a opracował prezes jednego z największych koncernów modowych na świecie, by do 2050 roku firmy wyeliminowały emisję gazów cieplarnianych wynikających z produkcji. 

To wszystko ma na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia albo chociaż spowolnienie jego skutków, a także ochronę oceanów od ton plastiku i zanieczyszczeń. Oczywiście to odległa przyszłość, która wiąże się z dużym kosztami, ale mamy w zamian szybszą alternatywę. 


Ładne to, z butelki?
Live Green Campaign Poster

Marki tworzące w duchu RE


Pewnie już nie raz spotkałeś się ze wzmiankami w internecie lub w telewizji à propos ekologii i segregacji, racja? To teraz przedstawię Ci przykłady marek, które w ostatnim czasie zrobiły coś lepszego dla naszego środowiska. 

Adidas, czyli End Plastic Waste, stworzył kolekcję “Primeblue” – wykorzystując plastik pochodzący z oceanu, oraz “Primegreen” – linię wysokiej jakości materiałów pochodzących z recyklingu przy współpracy z organizacją Parley, która działa na rzecz oczyszczania oceanów.

Na pewno znasz też (lub przynajmniej kojarzysz) kultowe plecaki szwedzkiej marki Kanken z charakterystycznym czerwonym lisem. Oni również stworzyli coś “eko” – kolekcję “Re-Kanken”, w której plecaki zrobione są z butelek z recyklingu! Wykorzystali w ten sposób aż 11 butelek na pojedynczy plecak!

Lubisz kawę? Dobrą mają w Tchibo! Ale nie tylko kawę mają w menu. 

#Time4Green to akcja, której podjęła się wspomniana marka, by również tworzyć coś “eko”. Zaprojektowali unikalną kolekcję strojów kąpielowych i sportowych pochodzących z recyklingu oraz ze zużytych sieci rybackich! Oceany i morza lubią to!

Psst… i tak wiem, że w głowie miałeś “Tchibo?! To przecież kawa”.


Ładne to, z butelki?
REPREVE

Butelki PET jako materiał


Już troszkę wiesz o ekologii i segregacji, jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, żeby z butelki można było zrobić koszulkę? Jeśli nie, to spójrz na poniższy schemat. 

Wyrzucone butelki PET przerabia się na płatki (pokruszona butelka), następnie płatki przetwarzane są na przędzę (materiał), z niej powstaje twoja piękna nowa koszulka. I to nie byle jaka, bo z recyklingu

Materiał ten nazywa się “REPREVE”, czyli poliester.

Ciekawostka: jedna taka koszulka powstaje z 5 butelek!

No ale ideały nie istnieją, więc to rozwiązanie nie jest też perfekcyjne. PET-1, czyli Politereftalan etylenu, jest termoplastyczną substancją, która w ściśle określonych warunkach działa  rakotwórczo na ludzki organizm. Idąc drogą dedukcji, skoro z tego zrobione są nasze ubrania, a my piorąc je w wysokiej temperaturze powodujemy wydzielanie się wspomnianych “toksyn”, to oznacza, że trafiają one w dalszą drogę.

A gdzie? Do oceanu, rzek… Robimy jedną wielką plastikową zupę. A powiem tylko, że plastik znaleziono już nawet w odchodach człowieka. Podczas 26. Europejskiego Tygodnia Gastroenterologicznego (UEG week) w Wiedniu naukowcy potwierdzili, że spożywamy go, jedząc ryby, owoce morza, a nawet miód oraz pijąc piwo i naszą ukochaną wodę butelkowaną.


Ładne to, z butelki?

Recykling to też ważna sprawa


Marki wzięły sobie do serca słowa o ochronie naszej planety, czas na Ciebie! Recykling: śmieci, butelek po wodzie, jak i ubrań  jest w tym szczególnie istotny. Widzisz ten obrazek? Tylko 1 kg, a ile może zmienić. Wrzucaj śmieci do odpowiednich śmietników, zanoś ubrania do odpowiednich punktów zbioru, sprzedawaj, oddawaj, nie kupuj bez potrzeby. Nie ma nic gorszego niż fast fashion, dlatego drogi czytelniku, postępuj odpowiedzialnie.


Ładne to, z butelki?

Dwie sekundy


Gdyby istnienie Ziemi trwało 24 godziny, to człowiek miałby zaledwie 2 sekundy… 2 sekundy, by wyniszczyć naszą planetę. “Sad but true”, ale… pamiętaj, że to Ty jesteś zmianą, twoi znajomi są zmianą, twoja rodzina jest zmianą. Więc zmieńcie coś, zmieńcie nawyki, zacznijcie myśleć.



Źródła:
https://noizz.pl/ekologia/150-marek-tworzy-pakt-o-modzie-przemysl-modowy-chce-byc-zrownowazony/rs5dtl4
http://sloww.ru/norden
https://www.strategies.fr/actualites/marques/4032879W/30-marques-signent-un-pacte-de-la-mode-pour-l-environnement.html
https://blaned.pl/plastikowe-butelki-cala-prawda-o-pet-1/
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31513%2Cludzie-na-calym-swiecie-zjadaja-mnostwo-plastiku-nie-wiedzac-o-tym.html
https://www.adidas.pl/zrownowazony_rozwoj
https://www.green-projects.pl/adidas-robi-buty-z-morskich-smieci/
https://kanken.pl/pl/c/Re-Kanken/31
https://www.tchibo.pl/time4green-c400096574.html
https://www.pomaganieprzezubranie.pl/drugie-zycie-ubran-i-tekstyliow



Ładne to, z butelki?

Natalia Pietrzak – studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie SWPS. Wiecznie zabiegana, ale i zorganizowana co do minuty. Fanka filmów psychologicznych i pytań retorycznych. Czasem coś niespecjalnie zarymuje, nawet tutaj. Idea życiowa? Przez cierpienia do gwiazd.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze