Tylko poważni ludzie się uśmiechają
Społeczeństwo

Tylko poważni ludzie się uśmiechają

20 czerwca 2021

Uśmiech – teoretycznie prosta i niewymagająca rzecz, o którą jednak  tak trudno w naszych czasach. Oczywiście okoliczności, w jakich żyjemy od zeszłego roku, nie dają powodów do radości sięgającej zenitu, ale czy naprawdę nie jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie choć odrobinę uśmiechu? 
Historia poranku (NIE)przeciętnego Kowalskiego 

Wstajemy z samego rana, jest godzina 7:00 – smutek aż ciśnie się na usta. Włączamy telefon, czytamy o kiepskich wiadomościach płynących ze świata. Kolejna idealna okazja, aby pogrążyć się w smutku. Szykujemy śniadanie, sięgamy do szafki, aby wyciągnąć z niej nasze ulubione płatki kukurydziane, a tam pustka. Ponownie rozżaleni wiemy już, że tego dnia niełatwo będzie nam się uśmiechnąć. 

Ale zaraz, zaraz (cofnijmy taśmę!), a gdyby tak zacząć ten piękny poranek z uśmiechem od ucha do ucha? Brzmi nieźle, prawda? Zmieńmy więc bieg wspomnianych wcześniej zdarzeń. 

Jest 7:00, budzimy się i wita nas piękne słońce. Myślimy, że to będzie fajny dzień – uśmiech od razu gości na naszej twarzy. Idziemy zjeść coś dobrego na śniadanie, a jak wiadomo jedzenie sprawia nam przyjemność, więc od razu jest weselej. W międzyczasie przeglądamy Insta, czytamy wiadomości ze świata show biznesu, oglądamy relacje ulubionych influencerów czy słuchamy ulubionych podcastów. Nie przejmujemy się niczym, a uśmiech nie schodzi nam z buzi. Czyż nie jest to scenariusz na idealny poranek?  

Uśmiech jest jak lekarstwo. A na zdrowiu nie można oszczędzać. 

Każdy z nas chociaż raz w życiu słyszał zdanie “śmiech to zdrowie”. Ale czy to jest  prawda? Naukowcy twierdzą zgodnie, że TAK. Dzięki temu, że się uśmiechamy, możemy żyć dłużej nawet o 7 lat. Aby to udowodnić, badacze z Uniwersytetu Wayne State przeprowadzili pewien eksperyment. Zrobili go na podstawie zdjęć pewnej grupy bejsbolistów sprzed kilkudziesięciu lat. Po obserwacji ich mimiki badania wykazały, że zawodnicy, którzy uśmiechali się mniej lub nie uśmiechali się wcale, żyli ok. 73 lat, natomiast gracze z uśmiechniętym i radosnym wyrazem twarzy dożywali nawet 80 lat. “Śmiech to zdrowie, (jak nie życie)” 🙂 

Tylko poważni ludzie się uśmiechają

Zmianę naszego zdrowia (w tym przypadku psychicznego) możemy także zauważyć podczas przebywania w towarzystwie z osobami  tryskającymi energią. Sam zapewne nie raz miałeś okazję zauważyć, że spędzając czas ze znajomym, który często się uśmiecha i czerpie radość z życia, przekazuje Ci garść pozytywnej energii. Od razu masz lepsze samopoczucie i nie straszna Ci chandra. Działa to również w drugą stronę. Kiedy wokół Ciebie ludzie są smutni, przygnębieni i pozbawieni jakiejkolwiek pozytywnej energii, wówczas ten nastrój udziela się również Tobie. 

A gdybyś spróbował uśmiechać się tak często jak dziecko? 

Przebywając z dziećmi często na naszych twarzach gości radość. Mają one w sobie beztroskę, lubią się uśmiechać, śmiać i dzielić uśmiechem, co przekłada się na nasz nastrój. Potrafią one rozbawić do łez i cieszyć się nawet z najmniejszej rzeczy. Dzięki badaniom uśmiech maluszka możemy dojrzeć już w brzuchu mamy. Ten wyraz twarzy towarzyszy nam od najmłodszych lat, a nawet od pierwszych dni życia. Badania potwierdzają, że dzieci uśmiechają się średnio aż 400 razy dziennie!

A dorośli? Jedyne marne 7 razy…

Czy naprawdę tak to powinno wyglądać? Stać nas tylko na 7 uśmiechów dziennie? 

Tylko poważni ludzie się uśmiechają

Jak widać zmieniają się powszechne reguły. Dorośli powinni uczyć się od dzieci. Pomyśl sobie o codziennych sytuacjach, które na pozór są dość banalne, ale mogłyby zmienić dotychczasowe życie całego otoczenia. 

Spróbuj to zmienić

Wstając rano, uśmiechnij się nawet sam do siebie i powiedz: “to będzie dobry dzień“. Wsiadając do tramwaju, uśmiechnij się do osoby siedzącej obok (nawet z maseczką na buzi, bo umówmy się – to nie jest wymówka). Idąc do pracy, do szkoły, na uczelnię, uśmiechnij się do kolegów, koleżanek, nauczycieli, zamiast znów narzekać, jak bardzo ci się nie chce. Wchodząc do sklepu, uśmiechnij się do sprzedawcy, dzięki czemu umilisz mu czas pracy. Idąc przez park, uśmiechnij się do starszej pani siedzącej na ławce. Wchodząc na klatkę schodową, gdy mijasz sąsiada, uśmiechnij się od niego, zamiast odwracać głowę. Znajdując chwilę czasu, zadzwoń do osoby, której dawno nie słyszałeś, a chciałbyś, i powiedz jak bardzo brakuje Ci jej obecności – powiedz to z uśmiechem, a na pewno to doceni. Idąc z psem na spacer, uśmiechnij się do starszego pana wyprowadzającego psa, który wygląda na zmartwionego, zapewne poprawisz mu choć na chwilę humor. 

Tylko poważni ludzie się uśmiechają

W tak codziennych i na pozór banalnych sytuacjach można znaleźć 8 powodów do uśmiechu. Z pewnością każdy z nas znalazły ich o wiele więcej. Czy nie lepiej żyłoby nam się bez zbędnego mówienia jak bardzo nam się nie chce i jak bardzo w życiu mamy źle? Czy nie łatwiej swój ponury i smutny wyraz twarzy zamienić na radość i uśmiech? 

Tak bardzo w dzisiejszych czasach wpatrujemy się we własne “ja”, “moje”, że zapominamy o innych, a przecież w uśmiechu właśnie o to chodzi, aby dzielić się nim z innym. Tak po prostu powinniśmy bez żadnych zobowiązań i zbędnych przemyśleń zwrócić uwagę na drugą osobę i sprawić, aby chociaż na chwilę jej dzień stał się lepszy!Tylko poważni ludzie się uśmiechają

Wiktoria Junik – studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Od zawsze marzyła o tym, żeby dubbingować postacie z bajek lub pracować jako dziennikarka radiowa. Uwielbia rozmawiać z ludźmi i pomagać im. Kocha również zwierzęta. Praca głosem to jej marzenie, ale pisanie tekstów lub wierszy nie jest jej obce.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Weronika

Racja. Rzadkością są ludzie, którzy uśmiechają się ot tak, a przecież mówi się, że z uśmiechem każdemu do twarzy 😀

PS. Fantastyczny artykuł, bardzo w stylu Pani Redaktor i idealnie oddający jej osobowość 🙂

Natalia

Fantastyczny artykuł 😘

Wiktoria

Dziękuję bardzo ! ☺