,,Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje’’ Byung-Chul Han
Kultura Ludzie

,,Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje’’ Byung-Chul Han

6 czerwca 2024

Ważna lektura naszych czasów. Książka poruszająca problemy, z którymi być może mierzymy się na co dzień. Pewien rodzaj terapii. 

Autor niezwykle głęboko wchodzi w zagadnienia, które porusza. Koncentruje się na tym, co dotyka jednostkę w obecnych czasach. Wyróżnia dominujące w naszej epoce choroby – depresja, ADHD, zaburzenie osobowości typu borderline oraz najbardziej wyodrębniony – SYNDROM WYPALENIA. 

,,Tak oto jesteśmy dziś zbyt martwi, aby żyć i zbyt żywi, aby umrzeć’’ – tak Byung-Chul Han podsumowuje kondycję ludzi XXI wieku. Polecam pochylić się choć chwilę nad tymi słowami. Porusza zagadnienie pracy, która trwa wiecznie. Według autora ,,każdy prowadzi swój własny obóz pracy’’. Istnieje czas przed pracą, w trakcie pracy i po pracy. Pracowanie nigdy się nie kończy. Tak samo jak nieustanna eksploracja siebie samego. Autor książki zaznacza, że depresja stanowi ,,patologiczny, typowy dla człowieka późnej nowoczesności, objaw niepowodzenia w stawianiu się sobą’’. 

Ciężko mi przedstawić tę książkę w świetle, na jakie zasługuje – musicie poznać ją sami. Wrzuciłam kilka cytatów, które uważam za mocno poruszające, żeby chociaż trochę zarysować kontury treści. Ich wydźwięk raczej dość przerażający i pesymistyczny, ale obawiam się, że dla większości z nas naprawdę prawdziwy i aktualny. 

Byung-Chul Han zaprasza nas do refleksji o współczesności. Oprowadza nas po świecie, w którym żyjemy. Pisze o tym, o czym w kulturze zapomnieliśmy. Rytuały, czas święty, niemożność do chwil słabości – w ,,społeczeństwie osiągnięć’’ brak na to czasu. Kapitalizm się na to nie godzi. 

Zachęcam do odkrycia tej lektury, ponieważ zmusza do wyjątkowych refleksji nad swoim ,,miejscem’’ w świecie, którego obecnie doświadczamy. Uważam, że każda kartka tej książki jest warta małej dyskusji. Polecam czytać wolno, by wyciągnąć z tego jak najwięcej – język, którym operuje autor bywa wymagający. 

UWAGA: ta książka potrafi dobrze namieszać w głowie!

Autorka: Hanna Lemiesz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze