Ach te nowe zakrętki...
Kultura Ludzie

Ach te nowe zakrętki…

25 maja 2024

Kilka słów ode mnie:

Jak macie się z nowymi zakrętkami? Mam na myśli te, które możemy tylko odkręcić, ale pozostają z nami aż do końca zawartości naszego napoju. Zakręcić oczywiście też je możemy, ale to to by było na tyle. Butelka i zakrętka to teraz jedność. Czy powinniśmy mówić, że odkręcamy butelkę czy zakrętkę?

Kilka dni temu w drodze do parku Tołpy. Piękna pogoda, ale ilość posiadanych rzeczy wymagała od nas zamówienia taksówki. Byłam akurat z osobą, z którą randomowe i niezobowiązujące rozmowy na ulicy z obcymi wydarzają się bardzo często. Po prostu przyciąga takich ludzi. Czy to miało znaczenie w tym co chce powiedzieć? Nie wiem, ale nagle rozpoczyna się rozmowa, w której kierowca mówi do nas: ,,Nienawidzę tych nowych zakrętek.” Prowadził auto i próbował napić się czegoś w rodzaju zdrowego napoju na bazie mleka owsianego i owoców. Niepewnie zgodziłyśmy się z mężczyzną, ale do mojej głowy zaczęły docierać wątki ekologiczne, które pewnie wypowiedziałam. O. rzuciła jednak bardzo cenną uwagę, nad którą sama długo się zastanawiałam. Co ze zbiórkami nakrętek, które obecne były chyba na każdym etapie edukacji? Zbierałam je w domu, moja babcia je zbierała. Dużo ludzi to robiło i było to podobno bardzo służące światu działanie. I nagle po tylu latach okazuje się, że to nie miało sensu?

Kilka faktów:

,,Zakrętki na uwięzi to najnowszy dodatek do naszej oferty otworów i zamknięć, pozwalający na realizację ambicji w trzech kluczowych obszarach – bezpieczeństwa żywności, marnotrawstwa żywności i środowiska – jednocześnie. Wprowadzamy je teraz, znacznie przed obowiązkiem prawnym, w ramach naszej ambicji dostarczania najbardziej zrównoważonych opakowań żywności na świecie.’’ – tak o zakrętkach wypowiada się Tetra Pak czyli międzynarodowy koncern, który oferuje rozwiązania do przetwarzania i pakowania żywności oraz napojów. (https://www.tetrapak.com/en-pl/solutions/packaging/openings-and-closures/tethered-caps)

,,Nakrętki na uwięzi – zamknięcia, które pozostają połączone z butelką po otwarciu i użyciu – staną się codzienną częścią życia konsumentów w UE od lipca 2024 roku’’.

,,Firma Sidel przeprowadziła ankietę, aby lepiej zrozumieć postrzeganie środowiska przez konsumentów, ich ogólne wymagania dotyczące zamknięć oraz ich opinie na temat nowych zakrętek na uwięzi. Wyniki pokazują, że chociaż uczestnicy zgadzają się, że nakrętki na uwięzi przyczyniają się do bardziej ekologicznego postrzegania plastikowych butelek, nakrętka powinna przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo produktu i łatwość obsługi.’’

,,Wyniki ankiety pokazują, że 87% uczestników zgadza się, że zanieczyszczenie plastikiem szkodzi środowisku i że nakrętki są jego częścią. Tymczasem 67% konsumentów jest przekonanych, że zmiana ich własnych zachowań w zakresie sortowania i ograniczania odpadów może przyczynić się do bardziej ekologicznego środowiska. Co ciekawe, 45% panelistów zdaje sobie sprawę, że nakrętki na uwięzi zmniejszają ryzyko utraty nakrętki, ponieważ pozostają one przymocowane do butelki, co zapobiega ich zabrudzeniu lub zgubieniu. Tylko mniejszość respondentów (26%) uważa, że nakrętki na uwięzi naprawdę pomogą ograniczyć zaśmiecanie plastikiem.’’

(https://www.sidel.com/en/about/media/press-releases/tethered-caps-nw-344)

Kilka słów na ten temat od znanej wszystkim dobrze Coca Coli:

https://www.coca-cola.com/pl/pl/offerings/tethered-caps

Oto sonda, która odbyła się 29 kwietnia. Wzięli w niej udział studenci, wykładowcy oraz osoby spotkane na korytarzu Uniwersytetu SWPS. Zapraszam do wysłuchania opinii na temat nowych zakrętek:

Autorka: Hanna Lemiesz

Te artykuły mogą Ci się spodobać...

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze