Starość
Kultura Ludzie Rozrywka

Starość

27 maja 2024
Cykl „A ty? O czym chcesz przeczytać?”

Tak po prostu. Każdy z nas kiedyś doświadczy starości. Prędzej czy później.

Pojawia się szereg pytań: czy bać się starości? Czy emerytura boli? Jak zapobiec starzeniu się?…

Nikt nie jest ekspertem, nikt nie odpowie poprawnie na postawione pytania. Ale czy naprawdę chcemy usłyszeć odpowiedź? Oczywiście, że chcemy, jednak to, jak przygotowujemy się i przeżywamy starość jest indywidualne.

Ja też się nieraz zastanawiam nad starością, ale doszłam do wniosku, że lepiej przeżyć życie jako całość. Nie rozgraniczać dzieciństwa, dorosłości i starości. Jesień życia? No w sumie logiczne. Od przedszkola jesteśmy uczeni, że najpierw jest wiosna, potem lato, a następnie jesień. Pytanie wtedy, czy śmierć to zima?

Myślę też, że im bardziej myśli się o starości, tym szybciej ona nadejdzie. Mam w głowie taki stereotyp, zabawne, bo wczoraj był omawiany na moim lektoracie. Stereotyp dotyczący ludzi starszych przy telewizorze lub przy krzyżówkach. To bardzo ograniczające, taka wizja. Bo ja sama znam emerytów regularnie ćwiczących jogę, zdrowo się odżywiających, mających pasję – takich, dla których starość nie jest etapem końcowym. Bo starość nie jest etapem końcowym. Ostatecznie to my decydujemy, kiedy jest koniec.

Autorka: Anna Niewolik

Autorka zdjęcia: Dominka Małecka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze